Historia

Koło Naukowe Urządzeń Technologicznych i Ochrony Środowiska "TECHNO" przy Katedrze Systemów Wytwarzania Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej powstało w 1993 roku. W całym okresie działalności Koła opiekę sprawowali Andrzej Światoniowski i Bogdan Kostukiewicz. Praca członków Koła charakteryzuje się ścisłymi związkami z praktyką co skutkuje innowacyjnością w podejmowaniu własnej działalności gospodarczej.


W swojej działalności KN „TECHNO" stawia sobie podstawowe zadania:

  1. umożliwienie swym członkom lepszego zapoznania się z nowymi technologiami wytwarzania oraz maszynami i urządzeniami służącymi do ich realizacji;
  2. lepsze poznanie problemów technicznych w zakładach przemysłu maszynowego działających w naszym regionie, co ułatwia wybór praktyk, tematyki prac dyplomowych, a w dalszej konsekwencji znalezienie pracodawcy;
  3. poznanie warunków i możliwości podjęcia po ukończeniu studiów własnej działalności gospodarczej, zwłaszcza w zakresie małych i średnich firm.

Jednym z możliwych sposobów realizowania powyższych celów są kontakty bezpośrednie z firmami, owocujące m.in. odbywaniem praktyk przez członków Koła. Tak dzieje się w kontaktach z firmą DELPHI czy Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Mechanizacji Pakowania "EMPAK". Szybki rozwój tych dziedzin przemysłu w Małopolsce stwarza realne perspektywy dalszych staży, a co najważniejsze także i zatrudnienia. Koło nawiązało też kontakt z firmą Electronic Data System EDS (Warszawa), co zaowocowało możliwością odbywania w niej praktyk i uzyskaniem pomocy w dostępie do wykorzystywanego przez firmę oprogramowania komputerowego MES.


Cennym okazał się kontakt z Fundacją "Partnerstwo dla Środowiska" (Kraków), która jest uczestnikiem programów Unii Europejskiej wspierających regionalne inicjatywy gospodarcze, w tym preorientację zawodową absolwentów wyższych uczelni w kontekście prognozowanych potrzeb rynku. Audytorzy Fundacji wygłosili referaty, a także pomogli w zorganizowaniu rekonesansów naukowo-technicznych do firm ADLER Polska i IMP POLOWAT w Bielsku Białej. Uczestnicy rekonesansu mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami hydroformingu.


Corocznie już organizowane wyjazdy, stanowiące rekonesansy techniczno-technologiczne w rozmaitych firmach, w tym do Stalprodukt SA w Bochni, Treko Laser w Skawinie, POLSPECIAL w Krakowie, FAKRO Nowy Sącz, Aluminium Wiśniowski Nowy Sącz, Zelmer Rzeszów, Toyota Motor Poland w Wałbrzychu oraz Pol-Am-Pack w Brzesku.